Sündmuste arhiiv

“UNĖ” Eesti Teatri Festival “Draama”

Une 8photo -D.Matvejev_

UNĖ
Birute Mar

Etendus ühes vaatuses, mis põhineb Unė Baye-Babickaitė (1897–1961) päevikul. Unė oli üks eelmise sajandi Leedu teatri värvikamaid persoone. Ta esines nii Hollywoodi filmides kui Ameerika ja Pariisi lavadel. Päevikust, mida ta aastatel 1930-1932 Pariisis pidas, pulbitseb peent irooniat, mis lausa kutsus selle põhjal teatrietendust looma, mis räägiks naljakast, kaduvast, südametust ja maagilisest teatrimaailmast (mis juhuslikult pole selle ajaga palju muutunud). Samuti süüvib etendus kunstniku olemusse ja inimese ja maski paradoksi (ühiskonnas ja laval). Elus on maski vaja selleks, et oma isikupära kaitsta, kuid laval aitab see näitlejatel end avada ja endaks saada.

Lavastaja: Birute Mar
Mängib:  Birute Mar
Helilooja: Antanas Kucinskas
Lava- ja kostüümikunstnikud: Jolanta Rimkute, Dmitrij Matvejev
Koreograaf: Edita Stundyte


Auhinnad ja festivalid:

- Birute Mari etendus „Unė“ võitis 2009. aastal riikliku dramaturgiavõistluse VERSME.

- Publiku auhind (riikliku dramaturgiavõistluse festival VERSME, Leedu, 2010);

- Parima naisnäitleja auhind ja publiku auhind (Visaginase rahvusvaheline monodraama festival Atspindys, Visaginas, Leedu, 2010);

- Auhind „Kõige edukam teatrieksperiment“ (Esimene Leedu riiklik teatrifestival, pühendatud lavastaja Dalia Tamuleviciutele, Varena,    Leedu, 2010).

- Grand Prix Riia rahvusvahelisel monodraama festivalil Zvaigzdne (2011, Läti)

„Unė“ on osalenud rahvusvahelistel monodraama festivalidel Thespis (Kiel, Saksamaa, 2010), Armmono (Jerevan, Armeenia, 2011), Solo (Moskva, Venemaa, 2011), Zvaigzne (Riia, Läti, 2011), Spotkania Teatrow Jednego Aktora (Wroclaw, Poola, 2011)

Esietendus Leedu Riikliku Draamateatri väiksel laval 2010. aasta oktoobris
Etenduse kestus 1 tundi ja 10 minutit