Sündmuste arhiiv

Cal Schenkel’i näitus

Cal_Zappa_Grand_Wazoo

Frank Zappa 20. surmaaastapäeva puhul on Genialistide Klubis üleval tema ihukunstniku Cal Schenkeli näitus, mis on seotud kahe artisti – Frank Zappa ja Captain Beefheartiga.

Calvin Schenkel sündis Philadelphias aastal 1947. Olles vaid aasta sealses kunstikoolis õppinud kohtus ta 1967 Frank Zappaga. Zappa oli karm oma otsustes, aga kiire ja õiglane. Ta võttis Calvini enda juurde „ihukunstnikuks“. Schenkeli ülesanne oli nii albumiümbriste, kui igasugu muude reklaamimaterjalide kujundamine. Zappa ja Schenkel said omavahel nii hästi läbi, et Calvin elas aastaid Zappa juures kodus omaette toas, olles peaaegu et perekonnaliige.

Aastate jooksul kujundas Schenkel terve hulga Zappa albumeid, millede parem osa on Genialistide klubis väljas. Peale Frank Zappa töötas Calvin ka teise tänaseks lahkunud kuulsuse, Zappa koolivenna Captain Beefhearti heaks. Ta on kujundanud ka üksikuid albumeid muudele artistidele, nagu näiteks Tom Waits ja Tim Buckley.

Peale paljusid Kalifornias veedetud aastaid elab Calvin nüüd jälle oma koduosariigis Pennsilvanias. Ja ta saadab sealt meile kõigile siia Eestisse ilusaid tervisi.

Täna on siin väljas mõned Calvini eskiisid tema tuntud plaadiümbristele. Huvilised leiavad ehk ise üles, mis on mis.

„Trout Mask Replica“ – Captain Beefhearti plaat aastast 1969, produtsendiks Frank Zappa. Simpsonite looja Matt Groeningi (ja paljude teiste) arvates on just see plaat kõigi aegade kõige parem rockiplaat. Päris hea hinnang on tihti saatnud ka plaadiümbrist.

„Bongo Fury“ (1975) – Ainuke album, kus esitajateks on märgitus Frank Zappa ja Captain Beefheart mõlemad. Loomulikult on nad ka kaanepildil. Muideks, see on kadunud Vaclav Haveli lemmikalbum.

„The Grank Wazoo“ (1972) – Zappa peamiselt bigbändimuusikast koosnev ja peaaegu võiks öelda jazziplaat, kui mitte jazz ei lõhnaks halvasti. Näitusel näete nii esikaant, kus imperaator Cleetus Awreetus Awrightuse puhkpilliväed võitlevad vaenlasega, kui ka tagakaant, millel tegutseb keegi igerik vanamees.

„Just Another Band From L.A.“ – lõbus Zappa duubelkontsertplaat aastast 1971. Tähelepanuväärne on üht plaadipoolt täitev pikem süit „Billy The Mountain“.

„Uncle Meat“ – puhas underground aastast 1969. Plaadiümbrise koostas Calvin juhuslikult oma stuudiost leitud materjalidest. Ja juhuslikult oli tema stuudio sel ajal endises stomatoloogiakabinetis.

„Burnt Weeny Sandwich“ – plaat ilmus peale Zappa esimese ja legendaarse koosseisu Mothers of Invention laialisaatmist Zappa enese poolt (1969).

„One Size Fits All“ – üks populaarsemaid (müüdud tükkide arvestuses) Zappa plaate (1975). Ümbris on väga komplitseeritud, lendav sohva, tähtkujud, kõik detailid on hirmus tähtsad ja nende selgitamine võtaks terve Sirbi jagu ruumi.

Peale plaadiümbriste on lisatud veel mõned Calvini üllitised.

Üksik vanamees suuremal fotol on Captain Beefheart (1941-2010).

Kolm kuju väiksemal fotol on Captain Beefheart koos oma kahe kaaslasega ansamblist Magic Band – kelledeks on Mascara Snake ja Jimmy Antennae Semens.

Päris mitmel pildil näete veel koerakoonlaste(!?) ansamblit. Need tegelased on pärit Zappa albumi „Cruisin’ With Ruben And The Jets“ (1968) esikaanelt.

Teksti ja piltide omanik Avo Raup