Sündmuste arhiiv

Tartu Uus Teater: “IRD, K” Viimased etendused!

IrdK

Kaarel Ird (1909 – 1986) on Eesti teatriajaloo vastuolulisim mees. Pätt ja kommunist, lavastaja ja teatriehitaja, kelleta poleks Tartu linn ja Vanemuise teater sellised, nagu me neid tunneme.

Ird, K. on mees, kes töötas aastaid maalrina, osales mitmes teatris, mis kinni pandi, kirjutas vabadussõja-ainelise näidendi, osales küüditamises, põletas hävituspataljonide koosseisus maju ja sildu, osales Tartu sõjajärgses ümberjagamises ja Vanemuise teatri ülesehitamises, oli surmani tulihingeline kommunist ning mõnegi arvates õige eesti mees, läks eluloojakul kõigiga tülli ja suri vaimses üksinduses hullumajas.

Lavastus on tragöödia mehest, kes ei kahtle ega kõhkle kunagi ning kelle suurim mure on see, et ta ei jõua kõike ise ära teha. Lavastus on täiesti mittenostalgiline sissevaade kommunistlikku lähiminevikku. Huumorimeeleta ekskommunistidele mittesoovitatav!

Mängivad
NERO URKE
KATRIN PÄRN
MAARJA JAKOBSON
EVALD AAVIK
ROBERT ANNUS
JUSS HAASMA

Autor-lavastaja IVAR PÕLLU
Kunstnik KRISTIINA PÕLLU
Valguskunstnik TAAVI TOOM

Teatriliidu aastapreemiad 2010 laureaadid
parim meespeaosatäitja – Nero Urke lavastusest “Ird, K.”
parim algupärand – Ivar Põllu “Ird, K.”
nomineeritud olid ka Katrin Pärn (parim naispeaosatäitja lavastusest “Ird, K.” ning Ivar Põllu (parim lavastaja, “Ird, K.”)

Preemiad Balti Teatrisügise festivalilt 2011
Autor ja lavastaja Ivar Põllu sai auhinnatud lavastuse kontseptsiooni ja muusikalise kujunduse eest.
Nimiosalist kehastav Nero Urke pälvis parima meesnäitleja preemia.

Lavastus on osa Ivar Põllu Tartu-ainelisest triloogiast “Armastus, teater, hullus ja surm” ­ “EndSpiel” (2008), “Ird, K.” (2010), “Vanemuise biitlid” (2012).

Esietendus 18.03.2010 Genialistide Klubis

Lavastuse koduleht

Piletid eelmüügis
Piletilevis
Teatri Kohvikus T–R 12–17
Pool tundi enne algust kohapeal