Sündmuste arhiiv

Pimedate teatri – Terateatri etendus

151114_Pimedate_Terateater_pisi

Indrek Hargla/ Jaanika Juhanson „Roos ja lumekristall“
SÜGISESED ETENDUSED

Etendused FBs: https://www.facebook.com/events/284604451740051/

Tartus, Genialistide Klubi saalis (Magasini 5):
Laupäeval, 15.novembril kell 15

Etendus kestab 1.20

Kuna publiku arv on piiratud, palume võimaluse korral piletid ette kas broneerida või välja osta.

BRONEERIMINE:  aadressil terateater@gmail.com

PILETID: pilet 4 EUR kohapeal või Põhja-Eesti Pimedate Ühingu (Terateatri) kontole EE402200221018605580 (koos märksõnaga „pilet“)
Piletitulu läheb ringreisi transpordi ja ööbimise katmiseks.
ANNETUSED: pileti asemel võib teha ka sobiva annetuse Põhja-Eesti Pimedate Ühingu (Terateatri) kontole EE402200221018605580, mida kasutatakse kas ringreisi rahastamiseks või järgmise lavastuse ettevalmistamisel.

PRESSITEADE:
Terateatri „Roos ja lumekristall“ tuleb taas

Kahel novembrikuu nädalavahetusel mängib Terateater – Eesti pimedate ja vähenägijate teater – Tallinnas, Tartus ja Viljandis Indrek Hargla jutustuse järgi loodud lavastust „Roos ja lumekristall“. Etendused toimuvad 8.-9.novembril kell 19 Tallinnas, Cabaret Rhizome´is (Kaarli pst 9), 15.novembril kell 15 Tartus, Genialistide Klubis (Lai 37 taga) ja 16.novembril kell 17.30 Viljandis, TÜ Viljandis Kultuuriakadeemias (Posti 1). Lavastajaks on Terateatri kunstiline juht Jaanika Juhanson. Teater tegutseb Põhja-Eesti Pimedate Ühingu (PPÜ) juures, kuid annab etendusi üle Eesti. Etenduse pikkus on umbes 1.20.

Lavastuses mängivad Terateatri harrastusnäitlejad, kes on ühtlasi PPÜ liikmed ja töötajad – Hedy Haavalaid, Indrek Kaljumäe, Ahti Tomp, Helen Künnap, Julia Kabanova, Katrin Margus ja Merle Koger. Lavastuses kasutatud raadiolõigu salvestas, monteeris ja esitas Jakob Rosin. Luuletuse kirjutas Ketlyn Kasemets. Lavastaja Jaanika Juhansoni poolt on loodud ka lavastuse helikujundus.

Lavastus räägib ulmelise loo Kopenhaagenis elavast arvutiajakirjanikust Mettest, kes tutvub veidra, arvutimaailmaga üdini seotud noormehega. Samal ajal aga pääseb Kopenhaagenis valla viirus, mis näib levivat arvutist inimestele. Põneva loo sisimas aga küsitakse – Mis on õnn? Kas ratsionaalsus on ülem kui emotsionaalsus? Mis on see, mis päästab inimesed võõrandumast?

Terateater on loodud juba aasta aega tegutsenud Põhja-Eesti Pimedate Ühingu teatriringi baasil. Lavastuse esietendus toimus varasuvel, Tallinna Vanalinna Päevade raames, olles ühtlasi PPÜ teatriringi esimene avalik esinemine. Endine teatriring, nüüdne Terateater pakub pimedatele ja vaegnägijatele võimalust end teatrivaldkonnas väljendada ja arendada. Tegeletakse nii lavakõne, kui improvisatsiooniliste harjutustega, aga tutvutakse ka teatri teoreetiliste ja korralduslike alustega, teatriajaloo ja kuuldemängude spetsiifikaga. Esimene esinemine oli eelmise aasta jõulude paiku ühingu liikmetele ja Eesti Puuetega Inimeste Kojas luulekavaga „Öö“. Käesolev lavastus on keerukusastmelt juba samm edasi – tegu on veidi alla 1,5 tunni ühevaatuselise lavalooga. Suvel esietendus Pokumaal, koostöös Tallinna Tehnikakõrgkooli Tõkatõka Teatriga Edgar Valteri muinasjutu ainetel loodud vabaõhulavastus „Lugu lahkest lohe Justusest ja printsess Miniminnist“. Järgmisena esietendub enne jõule eesti- ja venekeelne lühilavastus Mehis Heinsaare novelli järgi „Kui Herman õitseb“. Alustades küll harrastusteatrina ja jäädes ka edaspidi pakkuma pimedatele ja vaegnägijatele teatriharrastuse võimalust, on tulevikus plaanis ka teatriprofessionaale kaasavad lavastused.

Teatri nime lahtimuukimiseks võiks mõelda järgmistele kõnekäändudele ja väljenditele: „Pime kana leiab tera.“, „See on hoopis teine tera!“, „kahe teraga mõõk“, „üle noatera“ ning „silmatera“, „tarkusetera“, „päevatera“.

Terateatri kunstiline juht ja lavastaja Jaanika Juhanson on lõpetanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lavastaja eriala ja Tartu Ülikooli teatriteaduse eriala. Praegu õpib ta Tallinna Ülikooli kultuuride uuringute doktorantuuris, kirjutades uurimustööd eesti kuuldemängudest. Viimased aastad on Juhanson töötanud TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias õppejõuna ja etenduskunstide osakonna juhatajana. Hetkel tegutseb ta vabakutselise lavastajana ja on teinud lavastusi peamiselt Rakvere Teatris, aga ka NUKUs, Kanuti Gildi SAALis, Ugalas jm. Terateatri loomist tõstis Eesti Pimedate Liit sel sügisel esile tunnustusega Aasta Tegu 2014.

Lavastuse loomist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kesklinna Valitsus.

Kontaktid:
Jaanika Juhanson,
Terateatri kunstiline juht ja lavastaja
Tel 5544662
jaanika.juhanson@gmail.com

Ahti Tomp,
Terateatri korraldusjuht ja Põhja-Eesti Pimedate Ühingu kultuuri- ja spordikoordinaator
Tel 55570848
ahti@ppy.ee