Sündmuste arhiiv

Must Kast: PERSONA

Persona-plakat-1-300x422

E 16.11/ N 19.11/ P 22.11/ E 23.11/ K 25.11.15
Must Kast: http://www.teatermustkast.ee/
FB: https://www.facebook.com/events/1648232962117993/

“Persona” on kahe naise lugu: kuulus näitlejanna Elisabet Vogler satub psühhiaatriakliinikusse pärast seda, kui ta ühel hommikul leitakse oma toast apaatiaseisundis, teadlikult otsustanud edaspidiseks loobuda igasugusest sõnalisest väljendusest. Pärast kuid kestnud vaikust palgatakse teda hooldama õde Alma, kes patsienti tagasi ühiskonda tuua üritab. Aga kas tervenemine on üldse võimalik, kui iga sõna ja eneseväljendus on vägivaldne, tõmmates inimest iseendast kaugemale? Bergman oma minimalistlikust stiilist hoolimata ei paku lugejale ega vaatajale lihtsaid olukordi – ta näitab inimesi, kes on oma tunnetega alasti kistud ja üksi jäetud; nad kardavad, kannatavad ning teevad üksteisele ja iseendale kohutavalt palju haiget. Sellest hoolimata on sõnum positiivne – leida üles kurjuse alge eneses, seista sellele vastu ning olla nõnda suurem ja parem inimene.

“Tol õhtul seisin ma peegli ees ja mõtlesin: Tegelikult oleme me ju üsna sarnased. Jah, ära saa minust valesti aru. Sina oled palju ilusam. Aga teatud mõttes oleme me sarnased. Ja küllap ma oleksin võimeline end sinuks muutma. Kui pingutaksin. Ma pean silmas – seesmiselt.”

“Persona” on Ingmar Bergmani üks tuntumaid ja hinnatumaid teoseid, mis linastus filmina 1966. ja anti käsikirjana välja 1973. aastal. Klassika vähest lavastamist maailma teatris põhjendab fakt, et vanameister ise oma filmistsenaariumite lavale toomist enamasti heaks ei kiitnud. Eesti teatrilavadel on Bergmani töödest seni mängitud just teatrile loodud näidendeid: “Stseenid ühest abielust”, “Fanny ja Alexander”, “Lärmab ja veiderdab” ning “Sügissonaat”. Ülimalt sugestiivne, ehk isegi alateadvust painama jääv “Persona” on senini ka stsenaariumina eesti keeles välja andmata, Musta Kasti lavastuse tarbeks on selle esmakordselt tõlkinud Ülev Aaloe.

Autor Ingmar Bergman
Tõlkinud Ülev Aaloe
Lavastaja Kaija M Kalvet
Helilooja Kaarel Kuusk (TÜVKA / vonkuusk.eu)
Kunstnik Birgit Landberg
Videokujundus Kristo Veinberg
Valguskujundus Mari-Riin Villemsoo (TÜVKA)
Näitlejad Jaanika Tammaru, Laura Niils, Mihkel Kallaste

8., 9., 15., 16., 19., 22., 23., 25. november kell 19:00 Genialistide Klubi, Tartu

Sobilik alates 16. eluaastast
Kestus 2 h 10 min vaheajaga
Hilinejaid saali ei lubata!

Pärast iga etendust toimub ka aruteluring lavastusega seonduvatel teemadel. Samuti toimub 10. novembril kell 22:00 Genialistide Klubis Ingmar Bergmani originaalfilmi tasuta linastus.

Pilet: 7 / 10 EUR
Sooduspilet: õpilane / tudeng / pensionär (soodustust tõendava dokumendi alusel)

Piletid müügil Piletilevis ja vabade kohtade olemasolul tund enne algust sularahas kohapeal.
Lisainfo ja (grupi)soodustused: info@teatermustkast.ee

Aitäh, Jaanika Arum (Vanemuine), Külliki Saldre (Vanemuine), Tartu Elektriteater, Sven Paulus ja Generaadio, Tartu Uus Teater, Madli Luuk (Mardisupp OÜ), AB Svensk Filmindustri, Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Rommi Ruttas, Kalle Karindi ja Focuspoint, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia Muusikaosakond!

Lavastust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tartu Linn.

Autoriõigused: Ingmar Bergmani Sihtasutuse nimel Josef Weinberger Limited, London.
www.ingmarbergman.se

www.teatermustkast.ee