Sündmuste arhiiv

Comedy Estonia: Tartu Comedy Night ft Dag Sørås (NO)

ComedyDag

Facebook: https://www.facebook.com/events/1734103363568967/
Piletilevi: http://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/stand-up-komoodia/dag-soras-cognitive-dissonance-210003/

At Comedy Estonia we have a long tradition of bringing our very favourite international comedians to Tartu and we appreciate your support so much!

Everyone loves the headline comedian and wants to hear more from them so we now have one very special HEADLINER doing a whole HOUR performance. Our Comedy Estonia team will warm up the crowd in the first half and then after a short break we will see our main man, DAG SØRÅS (NO) rock the stage!

DAG SØRÅS “COGNITIVE DISSONANCE”

Dag Sørås started doing stand-up in 2002, in a last, desperate attempt to catch the attention of a girl he liked. It worked out. Since then he has gained a reputation for being one of his country’s most innovative and prolific comics, which has earned him awards for both «best newcomer» and «comic of the year».

In addition to numerous tours in his home country, he was also the first Norwegian to put on a solo show at the Edinburgh Fringe festival. He has done gigs in places as diverse as Iceland, Estonia and Switzerland, and supported some of the biggest names in comedy, including Doug Stanhope and Bill Burr.

Whether he targets himself or the world around him, the comedy of Dag Sørås is all rooted in unflinching honesty. Described as a «big-brained, baby-faced comedy assassin with killer punchlines» by the Comedy Cafe in London, his act is definitely not for everyone, but all the more rewarding for those that choose to come along for the ride. A skewed world-view has rarely seemed this smart and funny.

“Sørås is the master of the comedic simile, and deliciously appalling imagery…quite brilliant…laugh-out-loud funny” – The Scotsman

Special Guest: MIKE BROCKI (USA)

With a unique style blending smart and silly, Mike Brocki engages audiences with a relaxed demeanor and delivers laugh after laugh that you’ll never see coming. Mike describes his comedy as “hauntingly beautiful” and “soulful” while audiences say he’s simply hilarious. Mike got the comedy bug early, watching stand-up comedy when most kids were watching cartoons. In no time at all, Mike became a crowd favorite and won South Carolina’s Funniest Comic Competition in 2015 and the Charleston Comedy Festival’s stand up competition this year. Mike came to Estonia to train for the wife-carrying championships, but quickly had his dreams dashed after not finding anyone willing to carry him. You won’t want to miss this one of a kind performer!

**********************************************
Performing on the evening

Dag Sørås (NO) performing his show “Cognitive Dissonance”

Openers:

Ardo Asperk
Mike Brocki (USA)

Host: Louis Zezeran

Recommend entry is 16+ but hey, we don’t check your documents at the door so knock yourself out.

Tickets are 6€/8€ at Piletilevi or some at the door if not sold out

**********************************************
Comedy Estonia üheks oluliseks traditsiooniks on saanud oma lemmikkoomikute esinema kutsumine ka rahvusvaheliselt areenilt. Selliste ürituste korraldamine oleks võimatu ilma meie suurepärase publikuta – seega oleme jäägitult tänulikud kõigile meie toetajatele!

Sel korral on meil pakkuda magusroaks üks väga eriline PEAESINEJA, kelle poolt tuleb esitusele terve STAND UP TUND komöödiat. Õhtu esimese poole kütavad üles meie omad armsaks saanud Comedy Estonia koomikud ja pärast lühikest vaheaega, astub lavale rokkima ürituse põhikangelane DAG SØRÅS (NO).

DAG SØRÅS “COGNITIVE DISSONANCE”

Dag Sørås alustas stand-up’iga aastal 2002, üritades viimases meeleheites püüda oma silmarõõmust tüdruku tähelepanu. See toimis – sellest hetkest alates on Dag saanud tuntuks kui innovaator ja mängumuutja Norra stand-up maastikul – teda on pärjatud tiitlitega nagu “Parim Uustulnuk” ja “Aasta Koomik”.

Lisaks arvukatele tuuridele ja esinemistele oma kodumaal, oli Dag esimene Norra koomik, kes tõi oma soolo show esitusele ka Edinburgh Fringe festivalil. Oma rahvusvahelistel tuuridel on Dag vallutanud lavasid Islandil, Šveitsis ja Eestis, ning olnud soojendaks ka maailmatuntud koomikutele nagu Doug Stanhope ja Bill Burr.

Võttes märklauaks kas iseenda või maailma enda ümber, jääb Dag Sørås oma naljades järjekindlalt ausaks, milles peitubki osalt tema komöödia võlu. Londonis paiknev Comedy Cafe on kirjeldanud Dagi kui “suure aju ja beebi lõustaga komöödilist palgamõrvarit, kelle relvaks on plahvatuslikud lööklaused” – seega kindlasti ei ole tema huumor kõigi jaoks, kuid seda erilisem on see neile, kes rännakule kaasa on otsustanud tulla. Pahupidi pööratud maailmapilt on haruharva niivõrd nutikalt naljakas.

“Sørås is the master of the comedic simile, and deliciously appalling imagery…quite brilliant…laugh-out-loud funny” – The Scotsman

Special Guest: MIKE BROCKI (USA)

Oma unikaalse stiiliga, mis segab kavala totraga, suhtleb Mike Brocki publikuga vabalt ning toodab naeru naeru järgi, nii, et sa seda ei ootagi. Mike kirjeldab oma huumorit kui “lummavalt kaunina” ja “hingestatul” samal ajal kui rahvas ütleb, et ta on lihtsalt ülivaimukas. Mike sai huumoripisiku juba varakult, kui ta vaatas stand-up komöödiat sel ajal kui teised lapsed vaatasid multikaid. Juba väga lühikese ajaga sai Mike-st rahva lemmik ning ta võitis Lõuna-Carolina Naljakaima Koomiku Võistluse 2015. aastal ja Charlestoni Komöödiafestivali stand up võistluse sellel aastal. Mike tuli Eestisse, et treenida naisekandmise meistrivõistlusteks, kuid tema unistused purunesid ruttu peale seda, kui ta ei leidnud kedagi, kes oleks nõus teda kandma. Sa ei taha ilma jääda sellest ainulaadsest esinejast!

**********************************************

Dag Sørås (NO) esitab oma show “Cognitive Dissonance”

Soojendamas:

Ardo Asperk
Mike Brocki (USA)

Õhtujuht: Louis Zezeran

Soovitatav alates 16ndast eluaastast (aga me tõenäoliselt ei küsi uksel dokumenti, seega omal vastutusel võib ju proovida)

**********************************************