Sündmuste arhiiv

Filmiõhtu Genialistide Klubis: “Tartu Video kroonikad”

20170119_192908

FB: https://www.facebook.com/events/136987940373322/

Videofilmide Eestisse toomise ja eesti keelde tõlkimise eest NSVLi ajal hoolitses Tartu Video. Sellest filmikeskusest levisid linateosed videolaenutustesse üle Eesti ning need eestikeelsete tõlgetega filmid olid ülipopulaarsed. Lauri Rõuk, Hannes Villemson ja Endel Valdas olid kolm Tartu Video tipptõlkijat. Mehed tegid suurepärast tööd ja rikastasid tublisti ka eesti keelt. Just eeskätt videofilmide kaudu jõudis läänemaailma elu NSVLi aladele. “Rambo” ja “The Terminator” poleks iialgi siin kinolinale pääsenud…. kui just poleks olnud Tartu videokino Thaliat (mille rajas Tartu Video looja Rein Rosenberg). Videokino oli esimene omalaadne Nõukogude Liidus.

Pärast autorikaitse tegevuse aktiviseerumist hakati laenutusi sulgema, kassetid hävitati, täna on vähestel olemas töökorras videomakk, aeg on teinud vanadele kassettidele liiga, kunagiste videokeskuste majad hävivad või lammutatakse… 2016. aasta juulis tootis Funai maailma viimase videomaki… Erkki Ergma ja Lauri Hermann on kogunud üle viie aasta infot ja materjale filmi tegemiseks – parandatud on vanad kassetid ja videomakid, leitud on omaaegsete videolevitajate kontaktid. 80-90ndate videohullus koos värvika filmimaterjaliga on vormitud pooletunniseks dokumentaaliks “Tartu Video Kroonikad”.

Autorid ja lavastajad: Erkki Ergma, Lauri Hermann
Operaator: Arvo Mägi
Montaaž: Steiv Silm

Reporteri uudislugu: http://reporter.postimees.ee/4106907/vaata-ja-meenuta-tartus-loeti-omal-ajal-isegi-pornofilmidele-tolget-peale

Filmiõhtu algab kell 20, sissepääs tasuta.